7 başlıkta bu hafta nasıl geçti?

1- Borsada dalgalı seyir

BIST 100 haftanın birinci üç süreç gününde yüzde 11,5 düşüş kaydetti. Endeks Çarşamba günü itibariyle 3 Ocak’taki gördüğü rekor düzey olan 5 bin 704 puandan yüzde 16 düşüş kaybı yaşarken, haftanın ikinci yarısında işli – çıkışlı bir seyir izleyerek kayıpla başladığı perşembe günün çıkarla tamamladı.

2- SPK’dan borsa uyarısı

SPK tarafından yapılan basın açıklamasında piyasa bozucu aksiyonlara karşı nezaret ve kontrol faaliyetlerinin daima olarak yerine getirildiği ve sermaye piyasasının itimat ve istikrarını bozacak aksiyonlarla ilgili cezai yaptırımlar uygulanacağı kaydedildi.

3- KGF paketinin detayları açıklandı

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Hazine Dayanaklı Kefalet Sistemi’nin detaylarını anlattı. Nebati’nin açıkladığı Paketin sağladığı kefalet limitlerinden 35 milyar TL’si işletme masraflarını, 35 milyar TL’si Döviz kazandıran faaliyetleri, 20 milyar TL’si yatırım-proje finansmanını destekleme maksadıyla ayrılacak. Ayrıyeten imalat sanayi takviyesi için 15 milyar TL, EYT dayanağı için 25 milyar TL, 10 milyar TL’si bölgesel odaklı KOBİ dayanağı kullandırılacak.Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Hazine Dayanaklı Kefalet Sistemi’nin detaylarını anlattı. Nebati’nin açıkladığı Paketin sağladığı kefalet limitlerinden 35 milyar TL’si işletme masraflarını, 35 milyar TL’si döviz kazandıran faaliyetleri, 20 milyar TL’si yatırım-proje finansmanını destekleme emeliyle ayrılacak. Ayrıyeten imalat sanayi dayanağı için 15 milyar TL, EYT dayanağı için 25 milyar TL, 10 milyar TL’si bölgesel odaklı KOBİ dayanağı kullandırılacak.

4- ABD’de birinci negatif enflasyon

Küresel piyasaların beklediği ABD enflasyon bilgileri aşikâr oldu. Aralık ayında enflasyon dataları piyasa beklentilerine paralel geldi. Aylıkta negatif enflasyon görülürken, yıllık bazda yüzde 6,5’lik bir gerçekleşme kaydedildi.

5- 12 aylık cari açık 45 milyar doları aştı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) Kasım istatistiklerine nazaran Türkiye iktisadı 13. ayda da cari açık verdi. Kasım ayıyla birlikte 12 aylık cari açık 45 milyar doları aştı. Kasım’da net yanılgı noksan girişi de devam etti ve Ocak-Kasım periyodunda 22,3 milyar dolar olarak kaydedildi.

6- Hazine, yılın birinci yurt dışı borçlanmasını tamamladı

Hazine ve Maliye Bakanlığı 2,75 milyar dolarlık eurobond ihracına 3 kattan fazla talep geldiğini belirtti.

7- Gram altında rekor yükseliş

Altın ABD enflasyonunun beklentilerle uyumlu gelmesi sonrası düşen dolar ve tahvil getirilerinden dayanak bularak yükselişini sürdürdü. Spot altın Mayıs ayından beri birinci defa 1900 dolar düzeyini aşarken gram altın da 1148 TL ile rekor kırdı.

Başa dön tuşu