7 başlıkta bu hafta nasıl geçti?

1- TCMB faizi sabit tuttu

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) yılın birinci toplantısında piyasa beklentilerine paralel biçimde siyaset faizini yüzde 9’da tuttu. TCMB geçen toplantıda karar metninde yer verdiği mevcut siyaset faizinin kâfi olduğu sözünü kullanmadı. Ocak ayı toplantısının karar metninde TCMB enflasyonda iyileşmelerin görülmeye başlandığını belirtti.

2- Kamuda kontratlı çalışana takım teklifi yasalaştı

Kamuda çalışan 458 bin 615 sözleşmeliye takım verilmesini öngören kanun teklifi, TBMM Genel Heyetinde kabul edilerek maddeleşti.

28 Kasım 2022’den evvel kontratlı işçi kapsamında çalışanlar memur takımına geçebilecek. Memur takımına geçmek isteyenler müracaatlarını kanun yürürlüğe girdikten sonra 30 gün içinde yapacak.

3- İktisadın önderleri Davos’ta Bloomberg HT’ye konuştu

Dünya iktisadının ve siyasetinin nabzının attığı Davos Doruğu’nda birçok kıymetli isim kritik bildiriler verdi. Bu tesirli tertibi yerinde takip eden Bloomberg HT iktisadın önderleriyle tepe mühleti boyunca söyleşiler gerçekleştirdi.

4- Fed Bej Kitap: Şirketler büyüme hakkında karamsar

ABD Merkez Bankası’nın (Fed) iktisadın nabzını tutan Bej Kitap anketine nazaran, ABD’li şirketler gelecek aylarda iktisatta sonlu büyüme bekliyor.

Bankanın 12 şubesinden gelen tahlillerle hazırlanan raporda, genel ekonomik faaliyetin kasım ayından bu yana değişim göstermediği belirtildi.

Gelecek aylarda iktisatta “az büyüme” beklendiğine işaret edilen raporda, birtakım perakendecilerin tatil döneminde daha güçlü satışlar yapmasıyla tüketici harcamalarının biraz arttığı aktarıldı.

5- Çin iktisadı, 2022’de yüzde 3 büyüdü

Çin Ulusal İstatistik Ofisi (UİB) bilgilerine nazaran, Gayrisafi Yurt İçi Hasıla (GSYH), Ocak-Aralık 2022 periyodunda, evvelki yıla nazaran yüzde 3 artarak 121 trilyon yuana (yaklaşık 18 trilyon dolar) ulaştı.

Bu, Kovid-19 salgınının birinci tesirlerinin hissedildiği 2020’deki yüzde 2,2’lik büyümenin akabinde Çin’de 1976’dan bu yana kaydedilen en düşük yıllık hasıla artışı oldu.

6-İngiltere’de enflasyon yavaşladı lakin çift hanede kaldı

İngiltere İstatistik Ofisi’nin datalarına nazaran yıllık enflasyon Aralık’ta yüzde 10,5’e geriledi. Evvelki ay enflasyon yüzde 10,7 olmuş, Ekim ayında ise yüzde 11,1 ile tepe yapmıştı. Bu yavaşlama, uzun vakitlerin en makus ömür maliyeti krizinin hafiflemeye başladığına işaret etti.

7- Japonya’da enflasyon 41 yılın zirvesinde

Dünyanın en uzun periyotlu deflasyon yaşayan ülkesinde fiyatlar 41 yılın tepesine yükseldi. Japonya’da tüketici fiyatları artışı aralık ayında yıllık yüzde 4’e ulaşarak yeni bir eşiği atladı. Çekirdek enflasyon da yüzde 4 ile beklentilere paralel gerçekleşti. Yıllık enflasyonda 1976’dan bu yana en süratli fiyat artışını kaydeden işlenmiş besin ve yüzde 20’den fazla yükselen gaz fiyatları tesirli oldu.

Başa dön tuşu