7 başlıkla bu hafta nasıl geçti?

1. Enflasyon yüzde 64,27

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Aralık ayına ait tüketici ve üretici fiyat endekslerini yayımladı. Bilgilere nazaran Aralık ayında tüketici fiyat endeksi bir evvelki yılın birebir ayına nazaran yüzde 64,27 ile medyan beklentinin altında arttı. TÜFE’de aylık artış yüzde 1,18 ile kasım ayına nazaran gerilerken çekirdek enflasyon ise yüzde 51,93 olarak ölçüldü.

2. Memur ve emekli maaşlarına yüzde 30 zam

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yüzde 25 olarak açıklanan memur ve emekli maaşı artırımını yüzde 30’a çıkardıklarını belirtti. Erdoğan, en düşük emekli maaşının da 3 bin 500 TL’den 5 bin 500 TL’ye çıkardıklarını açıkladı.

3. Yeni Meskenim Konut Finansman Programı

Orta gelirliye konut kampanyasında ayrıntılar açıklandı. Buna nazaran program çerçevesinde azami 15 sene vade ile sağlanacak finansmanlarda faiz/kar hissesi oranları yüzde 0,69’dan başlayan oranlarla uygulanacak. Program çerçevesinde taban peşinat oranı yüzde 10 olarak belirlenirken, İstanbul 1. Bölge, Ankara, İzmir, Bursa, Antalya, Mersin ve Muğla 2. bölge, öbür tüm vilayetlerimiz de 3. bölge olarak belirlendi. 1. bölge için finansman meblağı en çok 5 milyon, ikinci bölge için 3 milyon, üçüncü bölge için ise 2 milyon TL olacak. Kampanyanın 16 Ocak tarihi itibariyle başlayacağı açıklandı. Birinci yıl 1 milyonluk finansman fiyatında taksit ise 4 bin 410 TL olacak.

4. Fed tutanakları yayımlandı

ABD Merkez Bankası (Fed), 13-14 Aralık 2022 tarihlerinde düzenlenen son toplantısına ilişkin yayımladığı tutanaklarda, finansal şartların “gereksiz” gevşemesinin fiyat istikrarını sağlama eforlarına ziyan vereceği konusunda uyardı. Başka taraftan yetkililer, geçen yıl enflasyonu düşürmeye yetecek kadar faiz artırma konusunda “önemli ilerleme” kaydettiklerini de kabul ettiler.

5.Rekor dış ticaret açığı 110,2 milyar dolar

Ticaret Bakanlığı’nın açıkladığı öncü bilgilere nazaran, 2022 yılında Türkiye 254,2 milyar dolarlık rekor ihracata imza attı. Bunun karşısında ithalat ve dış ticaret açığında da rekor izlendi. Datalara nazaran Türkiye’nin ithalatı yüzde 34 artışla 364,4 milyar dolar oldu. Dış ticaret açığı da yüzde 138 artışla 110,2 milyar dolar olarak kaydedildi. Türkiye iktisadı daha evvel 2011 yılında 106 milyar dolarlık açık vermişti. 2021 yılında ihracatın ithalatı karşılama oranı yüzde 83 iken 2022 yılında bu oran yüzde 70 düzeyine geriledi.

6. ABD tarım dışı istihdam bilgileri yayımlandı

ABD iktisadında Aralık ayına ait tarım dışı istihdam bilgileri beklentiyi aştı. Bilgiler öncü göstergelere paralel olarak işgücü talebinin güçlü olduğuna işaret etti. Enflasyon göstergeleri açısından kritik olan ortalama saatlik çıkarlardaki artış ise beklentilerin altında gerçekleşti. Ülkede işsizlik oranı yüzde 3,5’e geriledi. Fed’in enflasyon göstergeleri açısından kritik değerdeki ortalama saatlik çıkarlarda artış ise beklentilerin altında kaldı.

7. Eksi faizli tahvil zamanı bitti

Japonya tahvillerinin global rakiplerine katılarak sıfır ya da müspet getiri sunmasıyla birlikte dünyada negatif getirili tahvil stoku eridi. Sıfır getirinin üzerine çıkan Mart 2024 vadeli Japon devlet tahvili, en az bir yıl vadeli tahvilleri takip eden endeksin son üyesi oldu.

Başa dön tuşu