15 Temmuz darbe girişiminin 3. yılı

Devletin tüm kılcal damarlarına sinsice sızan Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) 15 Temmuz akşamı devletin silahlarını millete doğrultmasının üzerinden 3 yıl geçti.

Demokratik idaresi rafa kaldırmayı hedefleyen ve bu sinsi emellerini 15 Temmuz 2016’daki darbe teşebbüsünde 251 kişiyi şehit ederek gerçekleştirmek isteyen FETÖ’nün hain planında olayların merkez üssü Ankara oldu.

AA muhabirinin derlediği bilgilere nazaran, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın daveti üzerine Ankara ve İstanbul başta olmak üzere Türkiye’nin dört bir tarafında demokrasiye sahip çıkmak için meydanlara inen vatandaşlar, canlarını hiçe sayarak tankların üzerine çıktı, namlunun önüne durdu ve hain darbe teşebbüsünü bertaraf etti.

Türk Silahlı Kuvvetlerine sızmış FETÖ mensubu ve bu örgütsel faaliyeti destekleyen 8 binin üzerinde askeri çalışanın, savaş uçakları da dahil 35 uçağın, 3 geminin, 37 helikopterin, 74’ü tank 246 zırhlı aracın ve 4 bine yakın hafif silahın kullanıldığı darbe teşebbüsü Türkiye Cumhuriyeti tarihine kara bir leke olarak düştü.

Girişimin merkez üssü Akıncı Üssü

Girişimin idare merkezi Akıncı Üssü’nün de bulunduğu başkentte 15 Temmuz 2016’da “kara” bir gece yaşandı.

Olayın yaşandığı tarihte Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri olan Fahri Kasırga ile Genelkurmay Başkanlığı yapan Orgeneral Hulusi Akar’ın da ortasında bulunduğu birçok kumandan darbecilerce alıkonuldu. Kentin semalarında alçak uçuş yapan savaş uçakları TBMM, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi, Emniyet ve TÜRKSAT’ı bombaladı.

Ayrıca kentin farklı yerlerindeki birçok birlikteki tank ve zırhlı araçlar da kışla dışına çıktı.

Ertesi gün öğlen saatlerine kadar süren olaylarda vatandaşlar kahramanca direndi.

Darbe planı öne çekildi

Darbe teşebbüsü günü saat 16.16’da MİT Müsteşarlığına giden Kara Havacılık Komutanlığında vazifeli bir subay, FETÖ üyesi askerlerin Müsteşar Hakan Fidan’ı almak üzere kuruma akında bulunacağını ihbar etti. MİT yetkililerinin Genelkurmay 2. Lideri Orgeneral Yaşar Güler’i telefonla bilgilendirmesinin akabinde bir MİT Müsteşar Yardımcısı ve MİT Müsteşarı Hakan Fidan başka farklı Genelkurmay Başkanlığına geldi.

FETÖ’cüler karargahtaki hareketliliği görüp paniğe kapılarak, sonraki gün saat 03.00’te başlamasını planladıkları teşebbüsü 15 Temmuz saat 20.30’a çekmeyi kararlaştırdı.

MİT Müsteşarı Fidan’ın Genelkurmay’dan ayrıldığı dakikalarda, karargahdan yaklaşık 50 kilometre uzaktaki Akıncı 4. Ana Jet Üs Komutanlığında darbe hazırlıkları için toplanan 33 Özel Kuvvetler Komutanlığı (ÖKK) işçisi Genelkurmay’a yanlışsız otobüsle yola çıktı.

Dönemin Genelkurmay Stratejik Daire Lideri Tümgeneral Mehmet Dişli, saat 21.00’de makam odasına girdiği Genelkurmay Lideri Orgeneral Akar’a, “Komutanım operasyon başlıyor, herkesi alacağız, taburlar tugaylar yola çıktı.” kelamlarıyla darbeyi bildiri etti. Teşebbüsü desteklemeyeceğini belirterek söylenenlere reaksiyon gösteren Akar’ın ağzı ve burnu darbeci askerlerce kapatıldı, elleri plastik kelepçeyle bağlandı.

Karargaha dönen Kara Kuvvetleri Kumandanı Orgeneral Salih Zeki Çolak, beraberindeki Kara Kuvvetleri Kurmay Lideri Orgeneral İhsan Uyar ve buyruk subayı Yunus Can, Akıncı Üssü’nden gelen darbeci ÖKK işçisince derdest edildi. Çolak’ın müdafaa astsubayı Piyade Başçavuş Bülent Aydın, olaya müdahale etmeye çalışırken şehit edildi.

Bu sırada darbeci pilotların havalandırdığı uçaklar, Ankara semalarında alçak uçuşa başladı. Polatlı 58. Topçu Er Eğitim Tugayı ve Topçu Füze Okulu, Mamak 28. Mekanize Piyade Tugayı, Beytepe Jandarma Eğitim ve Okullar Komutanlığı, Kara Havacılık Komutanlığı, Harp Okulları Komutanlığı, Etimesgut Zırhlı Birlikler Okulu ve Eğitim Tümen Komutanlığı, Genelkurmay Özel Kuvvetler Komutanlığı ve Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayındaki darbeciler de harekete geçti. Birçok tank, zırhlı işçi taşıyıcı ve öteki araçlarla binlerce asker kışlaların dışına çıktı. Kuvvet Komutanlıklarındaki darbeciler de hareketlendi.

 

Başbakan Yıldırım’dan kalkışma açıklaması

Herkes askeri hareketliliği anlamaya çalışırken devrin Başbakanı Binali Yıldırım, saat 23.02’de televizyon kanallarına bağlanarak, bir kalkışma ihtimali üzerinde durduklarını söyledi. Yıldırım, “Bu kanunsuz hareketin içerisinde olanlar en ağır halde bedelini ödeyecekler.” dedi.

Dönemin Genelkurmay Lideri Akar, saat 23.03’te Genelkurmay Başkanlığı bahçesinde bulunan helikopterle Akıncı Üssü’ne götürüldü. Derdest edilen Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Fahri Kasırga ile Genelkurmay 2. Lideri Orgeneral Yaşar Güler, Jandarma Genel Kumandanı Orgeneral Galip Mendi, Kara Kuvvetleri Komutanlığı Kurmay Lideri Orgeneral İhsan Uyar, Kara Kuvvetleri Eğitim ve Doktrin Kumandanı Orgeneral Kamil Başoğlu’nun da ortasında bulunduğu birçok general Ankara, Hava Kuvvetleri Kumandanı Orgeneral Abidin Ünal ve birtakım kumandanlar ise İstanbul’dan alınarak Akıncı Üssü’ne götürüldü.

TSK içinde hareketlilik olup olmadığını öğrenmek için akşam saatlerinde Jandarma Genel Komutanlığına giden Emniyet Genel Müdürlüğü Terörle Gayret Daire Lideri Turgut Aslan ve muhafazası ise derdest edilerek komutanlıkta tutuldu.

FETÖ’cü askerlerden polislere bomba

Şehir merkezinde bu olaylar yaşanırken FETÖ mensubu darbecilerin kullandığı F-16, saat 23.18’de Gölbaşı’ndaki Emniyet Genel Müdürlüğü Havacılık Daire Başkanlığına bomba attı, 7 kişi şehit oldu, 5 kişi yaralandı.

16 Temmuz’un birinci saniyelerinde Gölbaşı’ndaki Emniyet Genel Müdürlüğü Özel Harekat Daire Başkanlığı da bombalandı, 44 polis şehit oldu, 36 kişi yaralandı.

Darbecilerin bulunduğu helikopterler, Yenimahalle’deki MİT yerleşkesini tararken Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı’ndan TRT’ye giden darbeciler saat 00.13’te canlı yayında zorla darbe bildirisi okuttu.

Halk meydanlara indi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan saat 00.24’te CNN Türk kanalına bağlandı. İmajlı telefon aramasıyla ilişkide Erdoğan “Bu gelişme sahiden Türk Silahlı Kuvvetlerimizin içindeki bir azınlığın, ne yazık ki kalkışma hareketidir ve bu malum yapıya ilişkin paralel yapılanmanın teşvik ettiği üst akıl olarak onların kullandığı bir harekettir.” dedi.

Milleti, darbecilere karşı durmak üzere meydanlara çağıran Erdoğan’ın bu daveti karşılık buldu. Vatandaşlar Genelkurmay Başkanlığının etrafındaki İnönü Bulvarı ve Ulusal Müdafaa Caddesi ile Kızılay Meydanı, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi, AK Parti Genel Merkezi ve Jandarma Genel Komutanlığı civarı başta olmak üzere meydan ve caddelerde toplanmaya başladı. Kışladan çıkan askerlere reaksiyon gösteren vatandaşlar çabaya girişti.

Polatlı’da kışlalarından çıkarak Ankara’ya gerçek hareket eden askeri araçların önünü kesen vatandaşlar, araçların bir kısmının kışlalarına dönmesini sağladı. Kazan halkı da Akıncı Üssü etrafında toplandı. Bu sırada 8 vatandaş FETÖ’cülerce şehit edildi.

Darbenin idare merkezi Akıncı Üssü’nden mühimmat yüklü halde kalkan uçaklar, sonik patlamalarla vatandaşları ürkütmek için ses suratının üzerinde seyretmeyi sürdürdü. Darbeciler bir yandan da Kara Harp Okulunda eğitim gören kursiyer askerleri helikopterlerle Genelkurmay Başkanlığına taşıdı.

Bu sıralarda, uydu yayınlarını durdurmak isteyen ve ortalarında sivillerin de olduğu darbeci küme, helikopterle TÜRKSAT’ın Gölbaşı’ndaki tesislerine hareket etti. Önlem gayesiyle kuruma gelen iki TÜRKSAT vazifelisi, FETÖ mensubu darbecilerce ateş açılması sonucu şehit düştü.

Yenimahalle’deki Ankara Emniyet Müdürlüğü binasına saat 00.56’da iki, 01.08’de ise bir bomba daha atıldı. Atakta iki vatandaş şehit düştü, 39 kişi yaralandı. Ankara Emniyet Müdürlüğü önünde zırhlı araçlarda bulunan darbecilerin faaliyetleri sonucu da 8 vatandaş şehit oldu.

Halisdemir’e tarihi görev

Darbe faaliyetleri için Özel Kuvvetler Küme Kumandanı Tuğgeneral Semih Terzi ve beraberindeki ÖKK askerlerini Diyarbakır’dan taşıyan uçak, saat 01.13’te Etimesgut Havalimanı’na indi. Terzi ve takımı, buradan helikopterlerle Gölbaşı’ndaki ÖKK karargahına hareket etti.

Özel Kuvvetler Kumandanı Korgeneral Zekai Aksakallı’nın, “Sana tarihi bir misyon veriyorum. Semih Terzi darbeci bir haindir, vatan ve millet ismine Semih Terzi’yi öldür. Bunun sonunda şehadet var. Hakkını helal et.” dediği ÖKK’da misyonlu Astsubay Ömer Halisdemir, ÖKK karargahına gelen Tuğgeneral Terzi’yi vurarak öldürdü. Lakin Halisdemir de Terzi’nin grubundaki darbeci askerlerce şehit edildi.

TBMM Genel Konseyi toplandı

TBMM’de temsil edilen tüm siyasi partilerden milletvekilleri, demokrasi ve Meclise sahip çıkmak üzere TBMM Genel Şura salonunda saat 01.39’da toplandı.

Genelkurmay önünde toplanan, tanklar ve zırhlı araçların önünü kesen ve üstlerine çıkan vatandaşlar, saat 02.21’de Genelkurmay’a girdi. Lakin darbeciler, vatandaşlara ateş açtı.

Genelkurmay Başkanlığı ile Jandarma Genel Komutanlığı civarında seyreden helikopterlerden de vatandaşlara ateş açıldı. Genelkurmay Başkanlığının içi ile karargah etrafında darbecilere karşı koymaya çalışan 38 kişi ateşli silah ve helikopter hücumları sonucu şehit oldu.

Ayrıca Akay Kavşağı’nda tankın üzerinden düşen iki, Dikimevi’nde ise ateşli silahla vurulan bir vatandaş hayatını kaybetti.

Havada bulunan F-16’ların birinden saat 02.35’te Genelkurmaya birkaç yüz metre aralıktaki TBMM’ye bomba atıldı.

Aynı dakikalarda, TRT Genel Müdürlüğü binasını ele geçirmeye çalışan FETÖ mensubu askerler gözaltına alınmaya başlandı. Kurumun yayını saat 03.00’te olağana döndü.

Darbeci pilotlarlar Gölbaşı’ndaki TÜRKSAT tesislerine 4, TBMM’ye iki bomba daha attı. TBMM’ye atılan bombalar 32 kişiyi yaraladı. Darbe teşebbüsünün akabinde yapılan tespite nazaran, Meclis’te yaklaşık 20 milyon liralık hasar meydana geldi.

Bu sırada Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Meclis kürsüsünden, “Meclis burada dursun, burayı kapatıp aşağıya (sığınağa) gidersek bu millet meydana gelmez, bu millet ‘Meclis bunlardan korktu’ der. Bizim burada yapacağımız şey burada ölmektir.” dedi.

Jandarma Genel Komutanlığı, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi ve AK Parti Genel Merkezi civarındaki hareketler sırasında biri tankın üzerinden düşen, öbürleri ateşli silahlarla vurulan 14 vatandaş şehit oldu.

Darbeci askerlerden bir kısmı gözaltına alınmaya başlanırken, darbenin yönetim merkezi pozisyonundaki Akıncı Üssü’nün elektrikleri saat 04.29’da kesildi.

Külliyeyi amaç aldılar

Darbeciler günün aydınlanmasıyla Cumhurbaşkanlığı Külliyesini gaye aldı. Darbe teşebbüsü içinde yer alan pilotların kullandığı F-16’ların birinden saat 06.19’da Cumhurbaşkanlığı Külliyesi yakınındaki köprülü kavşak ve otoparka iki bomba atıldı. Burada 15 kişi şehit edildi, 7 kişi yaralandı.

Darbeci pilotların Ankara üzerindeki uçuşlarının sabah saatlerinde de devam etmesi üzerine darbe teşebbüsünde yer almayan uçaklar, üsteki çeşitli noktaları vurarak darbecilerin uçaklarının kalkışının önüne geçti.

Halk ve polisin uğraşı sonucu darbecilerin dirençlerinin kırılmasının akabinde Akıncı Üssü’nde tutulan Genelkurmay Lideri Orgeneral Akar, saat 08.26’da helikoptere binerek, Çankaya Köşkü’ne hareket etti.

Özel harekat polisleri sabah saatlerinde Jandarma Genel Komutanlığını ele geçirdi. Lakin bundan kısa mühlet evvel, akşam saatlerinden o saate kadar burada alıkonulan Turgut Aslan ve müdafaası Hasan Gülhan, yemekhane bölgesinin art tarafında başlarından vuruldu. Gülhan şehit olurken, Aslan ağır yaralandı.

Darbe teşebbüsünün başarısız olacağını anlayan askerler, sabah saatlerinde Genelkurmay karargahından çıkarak polise teslim olmaya başladı. Kısa mühlet sonra özel harekat polisleri de Genelkurmay kışlasına girdi.

Başbakan Binali Yıldırım, saat 12.57’de Çankaya Köşkü’ne geldi. Devrin Genelkurmay Lideri Orgeneral Akar, İçişleri Bakanı Efkan Ala, Ulusal Savunma Bakanı Fikri Işık ve Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ile kameraların karşısına geçen Yıldırım, teşebbüsün bastırıldığını resmen duyurdu.

 

Boğaziçi ve Fatih Sultan Mehmet köprüleri tek taraflı trafiğe kapattılar

İstanbul’da stratejik bölgeleri maksat alan darbeciler evvel kentin iki yakasını bağlayan Boğaziçi ve Fatih Sultan Mehmet köprülerini saat 22.00 sıralarında tek taraflı trafiğe kapattı.

Sosyal medyada Ankara ve İstanbul başta olmak birtakım kentlerde patlama ve silah sesleri duyulduğu haberleri yer aldı.

Dönemin Başbakanı Binali Yıldırım’ın bir televizyon kanalına bağlanarak olayları “kalkışma” diye nitelemesinin akabinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da askeri kalkışmaya reaksiyon gösterdi ve halkı meydanlara davet etti.

Bu davet Ankara’da olduğu üzere İstanbul’da da karşılık buldu, binlerce vatandaş Boğaziçi Köprüsü’ne akın etti. Köprüyü geçmeye çalışan vatandaşlara darbeci askerlerce ateş açıldı. Tankın da kullanıldığı taarruzlarda ortalarında polis memurları Münür Alkan, Kemal Tosun, reklamcı Erol Olçok, 16 yaşındaki oğlu Abdullah Tayyip Olçok’un da bulunduğu 34 kişi şehit oldu. Askerler, halkın direnişini kıramadı, sabaha karşı teslim olmak zorunda kaldı. 

Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nün Anadolu Yakası tarafı giriş kısmında ise 3 vatandaş şehit oldu. 

Askeri lisede alarm

Kuleli Askeri Lisesi’nde saat 20.00 sıralarında alarm verildi. Hazırlıkların akabinde askeri kamyonlar Boğaziçi Köprüsü, Fatih Sultan Mehmet Köprüsü ve Kandilli-Beykoz istikametine hareket etti. Okul önündeki birtakım yayalar da derdest edildi. 

İstanbul Emniyet Müdürü Mustafa Çalışkan, kolluk kuvvetlerine bulundukları noktaları müdafaaları, darbecilere direnç göstermeleri konusunda talimat verdi. Bunun üzerine Çengelköy Polis Merkezi Amirliğinde misyonlu polisler, polis otolarıyla karakolun kapısını kapatacak ve yolu kesecek biçimde park ederek tertibat aldı. Bölgeye gelen darbeciler, sıkıyönetim ilan edildiğini ileri sürerek yolun açılmasını istedi. Halkın ve polisin direnç göstermesi üzerine havaya ateş açarak Kuleli Askeri Lisesine kaçtı. Darbeciler daha sonra kalabalık bir formda Çengelköy Polis Karakolu önüne yaya olarak gitti. Darbecilerin Çengelköy Polis Merkezine yanlışsız intikal ettiklerinin öğrenilmesi üzerine vatandaşlar Aya Yorgi Kilisesi Vakfı binası önünde toplandı. Darbeciler vatandaşlardan dağılmalarını istedi. Topluluğun dağılmaması üzerine darbecilere “Yere yat ve amaç gözetmeksizin ateş serbest!” buyruğu verildi. Bir kısım rütbeli emre uyarak sivil vatandaş topluğunun üzerine yanlışsız uzun namlulu piyade tüfekleri ile ve tesirli uzaklıktan ateş etmeye başladı. Açılan ateş sonucu birtakım vatandaşlar yaralandı ve topluluk Polis Merkezi istikametine yöneldi.

Çengelköy Polis Merkezinden kalkışmanın hukuksuz olduğu istikametindeki davetlere karşın çöp konteynerlerini siper alan darbeciler, ihtilal yaptıklarını belirterek polislere teslim olmalarını isteyip ateş açtı. Polisler de ateşe karşılık verdi. 

Çıkan silahlı çatışma sonrasında Çengelköy Polis Merkezi önünde toplanan vatandaşların bir kısmı orta sokaklara, bir kısmı ise Çengelköy Işıklar mevkisine gerçek gitti. Polisler sayıca az olmalarına rağmen darbecileri merkeze sokmadı. Darbeci askerler ise vatandaşlara ateş etmeyi sürdürürken birtakım vatandaşları kelepçeledi.

Darbeciler, Çengelköy Işıklar Bölgesi’nde sivil vatandaşlara uzun namlulu silahlarla ve tesirli aralıktan ateş etmeye devam etti. Polis ve vatandaşın direnci ile darbeciler, darbe teşebbüsünün başarısızlıkla sonuçlandığını anlayınca saat 05.48 sıralarında geri çekilme kararı aldı. Kelepçelenen vatandaşlar polisler tarafından hür bırakıldı. Olaylar sonucunda gazeteci Mustafa Cambaz, Mukadderat Sivri, Burak Cantürk, Fatih Dalgıç, Gökhan Esen, Halil Kantarcı ve Osman Yılmaz şehit oldu, 62 kişi de yaralandı.

İstanbul Valiliğine girdiler

Kurmay Albay Nizamettin Aydın komutasındaki 90 asker, 22.30’da İstanbul Valiliğine gitti. Valilik önündeki nöbetçi kulübesindeki polislere, “Ordu ismine geliyoruz. Silahlarınızı teslim edin.” diyen askerlere polisler, “Bize bu türlü bir buyruk gelmedi.” karşılığını verdi. Albay Nizamettin Aydın, polisin elindeki MP5 silahı çekerek alınca polisler de buradan ayrıldı. Askerler binaya girdi. 

İstanbul Emniyet Müdür Yardımcısı Cengiz Demircan, halkın Valilik önünde toplanmasını sağladı. Kalabalığın artması üzerine darbeci askerler binayı terk etmek zorunda kaldı. Haliç Köprüsü’nde polis tarafından önü kesilen darbeciler gözaltına alındı. 

Halkın direnişi karşısında havalimanını teslim ettiler 

Darbeci askerler, Atatürk Havalimanı da ele geçirmek istedi. Havalimanına giriş çıkışlar saat 22.15 prestijiyle kapatıldı. Uçuş denetim kulesini ele geçiren darbeciler, tüm uçuşları durdurdu. F-16 savaş jetleri ile havalimanı üzerinde alçak uçuş yapılarak yolcu uçaklarının iniş-kalkış yapmaları engellendi. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın davetiyle havalimanına gelen binlerce kişinin üzerine ateş açıldı. Pistte bulunan 17 yaşındaki Yetenekli Ayabak şehit düşerken, onlarca kişi yaralandı. Halkın direnişi karşısında askerler burayı terk etmek zorunda kaldı.

Atatürk Havalimanı’nda yaşananlara ait yürütülen soruşturma kapsamında 1 üsteğmen, 3 uzman ve 7 er gözaltına alındı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, saat 03.20’de uçakla Atatürk Havalimanı’na geldi. Erdoğan, kendisini karşılayan kalabalığa “Milletin üzerinde hiçbir güç yoktur. Bu bir ayaklanma, ihanet, vatana ihanet hareketidir. Bunun bedelini çok ağır ödeyecekler.” diye seslendi.

Darbeye karşı birinci soruşturma 

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığınca, 00.34’te askeri kalkışmayı yapanlara karşı ”darbeye teşebbüs” hatasından soruşturma başlatıldığı duyuruldu. Küçükçekmece Başsavcısı Ali Doğan, darbe teşebbüsünde bulunan askerlerle ilgili soruşturma başlattığını ve askerlerin görüldükleri yerde tutuklanacaklarını bildirdi. 

1. Ordu Kumandanı Orgeneral Ümit Dündar, 01.00 sıralarında bir televizyon kanalına bağlanarak askeri kalkışmaya ait “Bu, TSK tarafından desteklenen bir hareket değildir. Bu olaylar meydana geldiği andan itibaren Sayın Valimizle bir ortaya gelip İstanbul üzerine yoğunlaştık. Buradaki sorunu çözmek için çalışıyoruz.” tabirini kullandı.

Darbeci askerlerin işgal etmek istedikleri Borsa İstanbul’da, polis memuru Mehmet Şevket Uzun ile Fatih Satır isimli vatandaş şehit düştü.

Darbeci askerlerin yolları işgal ettikleri Esenler Eski Hal Yolu Edirne İstikameti ve İSTOÇ civarı TEM Otoyolu üzerinde meydana gelen olaylarda askerlere karşı koyan Ahmet Kocabay vurularak, Hüseyin Kısa, Türkmen Tekin, Muhammet Aksu ve Mehmet Şefik Şefkatlıoğlu da tank tarafından ezilerek şehit edildi, 30 kişi de yaralandı. 

Gaziosmanpaşa bölgesi TEM otoyolu üzerinde meydana gelen olaylarda Servet Asmaz ömrünü yitirdi. 

Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü’nü işgal girişimi

Darbecilerin polise yönelik İstanbul’daki birinci maksat noktası Bayrampaşa’daki Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü oldu. Buraya saat 22.20 civarında ulaşan askerler, polise “teslim olun” daveti yaptı, polis teslim olmadı. Saat 00.30’dan itibaren burada toplanmaya başlayan vatandaşlar askerlere reaksiyon gösterdi. Askerler havaya ateş açarken vatandaşların yansıları daha da arttı. Çıkan olaylarda Ümit Yolcu şehit olurken, 16 kişi yaralandı. Askerler, vatandaşların artan yansısı üzerine burayı terk etmek durumunda kaldı. 

Vatan Yerleşkesi’ne ulaşan darbeci askerler, polisin ve halkın direnişi karşısında başarılı olamadı. Vatan Yerleşkesi’ne darbeci askerlerce hava dayanağı istenmesi üzerine gelen helikopter, eski lunapark olarak isimlendirilen noktaya inmek istedi. Polisin yerden atışla karşılık vermesi üzerine helikopter Vakıf Gureba Hastanesinin ardındaki okulun bahçesine indi. Vatandaşların reaksiyon göstermesi üzerine buradan da kalkmak zorunda kalan helikopter, Topkule Kışlası’na döndü. Darbeci askerler, zırhlı araçları çevreleyen vatandaşların da sayesinde polis tarafından gözaltına alındı. Tanklardan birinin içinden vatandaşlarca çıkarılan ve darbeci askerlerle birlikte hareket ettiği anlaşılan 4. Sınıf Emniyet Müdürü Mithat Aynacı da yakalandı. 

Vatan Caddesi’nde AK Parti Fatih İlçe Başkanlığı önünde meydana gelen olaylarda Mehmet Güder şehit oldu.

AK Parti, İBB ve Taksim

AK Parti Vilayet Başkanlığı da darbecilerin amacındaydı. 47. Piyade Alayından tam teçhizatlı ve mühimmatlı olarak saat 22.00-22.15 sıralarında hareket eden askerler, saat 23.15 sıralarında vilayet başkanlığına ulaştı. 

Polisleri “Bundan sonra buranın güvenliğini biz alacağız.” diyerek uzaklaştıran darbeci askerler, daha sonra binayı işgal etti. Darbecilerle güvenlikçiler ortasında tartışma yaşandı. Bir müddet sonra halk, bina önüne toplanmaya başladı. AK Parti’li kimi belediye liderleri ile milletvekili Metin Külünk de bina önüne geldi. AK Parti Vilayet Başkanlığı önünde biriken halkı dağıtmak isteyen darbeciler, havaya ateş etti. Darbeci binbaşı Faruk Şimşek de orada bulunan erlere şarjör takmaları ve ateş etmeleri tarafında buyruklar verdi. Kimi askerler de havaya ateş etti. Askerler sabaha hakikat olay yerine getirtilen otobüslerle kışlalarına gönderildi. Olay yerinde bir vatandaş itiş kakış sırasında yaralandı.

İstanbul’da kıymetli yerleri işgal teşebbüsünde bulunan darbecilerin Vatan Caddesi’ndeki işgal teşebbüsü muvaffakiyete ulaşamayınca polis anonslarla halkı İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) önüne yönlendirdi. Vatandaşlar belediye binasını işgale gelen darbeci askerleri protesto etti. Halkın üzerine ateş açan darbeciler, Prof. Dr. İlhan Varank’ın da ortalarında bulunduğu 14 kişiyi şehit etti. 

İstanbul’un kalbi Taksim Meydanı’na Hasdal Kışlası’ndan bir küme asker geldi. Anıt ve etrafını, daha sonra Taksim Meydanı’na gelen noktaları denetime başlayan askerler burada da halkın reaksiyonuyla karşılaştı. Direniş karşısında sıkışan ve yalnızca anıt etrafında toplanan askerlere takviye hedefiyle Hasdal Kışlası’ndan yeniden asker sevk edilmek istendi. Lakin vatandaşların kamyon ve başka araçlarıyla yolları kapatması nedeniyle asker sevkiyatı gerçekleşemedi. Taksim Meydanı’nda halk ve polisle karşı karşıya gelen darbeci askerler, 39 kişiyi yaraladı. 

İstanbul’da darbe teşebbüsüne reaksiyon gösteren binlerce kişi de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın meskeninin bulunduğu Üsküdar’da toplandı. İstanbul’un pek çok yerinde olduğu üzere Üsküdar’da da askerlerle vatandaşlar karşı karşıya geldi. Tankın iki defa üstünden geçtiği Sabri Ünal, olayı yalnızca bir kolundan yaralanarak atlattı. 

Ellerindeki dokümanları yaktılar

İstanbul’un birçok noktasını 3 bine yakın kamerayla kayıt altına alan ve anlık olarak MİT’e ileten İstanbul Büyükşehir Belediyesine bağlı Afet Uyum Merkezi (AKOM) de darbecilerin gayesi oldu.

Saat 21.15 sıralarında AKOM’a giren darbeci askerler, vazifelileri etkisiz hale getirip dışarı çıkardı. Darbeci askerler, binada kilitli odaların kapılarını kırarak arama yaptı. Askerler, bilgisayarların ve elektronik eşyaların fişlerini çekti, server odalarına girerek sistemi engellemeye, kamera ve ekranları devre dışı bırakmaya çalıştı. Bunu başaramayan askerler, teknik grup çağırdı. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın davetinin akabinde vatandaşlar AKOM binası etrafında de toplanmaya başladı. Darbeci kurmay yarbay Mustafa Kubilay’ın buyruğu ile askerler, vatandaşların girişini engellemek gayesiyle bina kapısına barikat oluşturdu. Vatandaşlar buradan ayrılmayınca darbeci askerler amaç gözetmeksizin halka gerçek ateş etti. Açılan ateş sonucu 6 kişi yaralandı. 

AKOM yetkilileri, kritik değere haiz AKOM binasına darbecilerce ziyan verilmesini engellemek ve üzerlerinde ruhsal baskı kurmak emeliyle AKOM binasına itfaiye araçlarını çağırdı. Gelen itfaiye araçlarından yaklaşık bir saat boyunca telkin edici anonslarda bulunuldu. 

Eyüp İlçe Emniyet Müdürlüğü grupları saat 06.00 sıralarında AKOM’a geldi. İlçe Emniyet Müdürü İsmail Dinçer Öğüt megafonla “teslim olun” anonsu yaptı. Darbeciler teslim olmayacaklarını beyan ederken keskin nişancılar çatıya yerleştirilerek operasyon hazırlıkları yapıldı. Bu görüşmelerin ardından Mustafa Kubilay ve öteki subaylar ellerinde bulunan A4 kağıdı ebatındaki dokümanları yakarak imha etti. Kubilay, askerleri binanın alt katında topladı ve erlere de terasa çıkmaları buyruğunu verdi. Ardından emniyet çalışanı olan keskin nişancıların çatılara yerleştirilmesi üzerine umudunu yitiren Kubilay, “Gururumuzu kırmadan teslim alırsanız memnun oluruz” dedi. Askerler, yanlarında getirdikleri çantalardaki sivil kıyafetlerini giyerek, silahsız, elleri başlarının üzerinde, binaya yanlışsız diz çökmüş bir vaziyette emniyet güçlerine teslim olmak zorunda kaldı.

Acıbadem’deki Türk Telekom Hizmet Binası’nın önüne saat 22.30 civarında gelen darbeci kurmay yüzbaşı Mehmet Karabekir idaresindeki askeri birlik, binanın önünde, etrafındaki yol ve caddenin köşelerinde konuşlanarak giriş-çıkışı durdurdu. Acıbadem Türk Telekom binasını darbecilerin ele geçirdiğini öğrenen vatandaşlar, kısa bir müddet sonra Türk Telekom civarında toplanmaya başladı. Kolluk vazifelileri de olay yeri ve civarına gelerek, darbeci askerlere müdahale etmeye çalıştı. 

Karabekir, bölgeye ulaşan ya da tesadüfen oradan geçmekte olan vatandaşlara, “Asker idareye el koydu haberiniz yok mu? Konutlarınıza gidin” diyerek tehditte bulundu. Karabekir, buradan ayrılmayan vatandaşlara ateş açtı. 

Üsküdar ilçesi Acıbadem Mahallesi Muhtarı Mete Sertbaş, Türk Telekom Bölge Müdürlüğü önüne geldi. Askerleri sakinleştirmeye çalışan Sertbaş, bunda başarılı olamadı. Karabekir’in silahını kendisine doğrultması üzerine Sertbaş, “Beni mi vuracaksın?” diye sordu. Karabekir de “Evet seni vuracağım” diyerek yakın uzaklıktan Sertbaş’a ateş etti. Vatandaşların karnından yaralanan Sertbaş’a müdahalesine de havaya ateş ederek müsaade vermeyen Karabekir, askerlere, “Böyle olacaksınız, af yok. Birini vurdum, öbürleri dağıldı.” biçiminde kelamlar söyledi. 

Yaklaşık 45 dakika kadar sonra tabip olduğunu söyleyen bir kişi Sertbaş’ın yanına giderek müdahalede bulundu. Vatandaşların bir araçla Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne götürdüğü Sertbaş, hastaneye varamadan şehit oldu. 

Olaylarda Murat Mertel, Muhammet Fazlı Demir, Orhun Göytan, Sevimli Diril ve Murat Naiboğlu da şehit düşerken, 18 kişi de çeşitli yerlerinden yaralandı. Darbeci askerlerden Karabekir, olay yerine gelen güvenlik kuvvetlerince etkisiz hale getirildi. 

Darbe teşebbüsünün başarısız olduğunu anlayan birtakım darbeci askerler, zırhlı araçlarla buradan kaçarken kimileri da teslim oldu.

Sabiha Gökçen Havalimanı 

Maltepe 2. Zırhlı Tugay Komutanlığından 8 zırhlı araçla çıkan darbeci askerler, saat 23.30 sıralarında Sabiha Gökçen Havalimanı yakınlarına ulaştı. Buradaki trafik yoğunluğu ve halkın toplanmaya başlaması üzerine zırhlı araçların bir kısmı bariyerleri aşarak karşı şeride geçti ve buradan ilerlemeye devam etti. Emniyet güçleri tarafından havalimanı nizamiyesine 100 metre kala zırhlı araçlar durduruldu. Vatandaşlar, darbeci askerlere müdahale etti. Polis tarafından teslim olmaları istikametinde ikaz yapıldı. Tanklarda bulunan darbecilerden bir kısmı havaya ateş açtı. Güvenlik koridoru oluşturularak ve müdahale edilerek zırhlı araçlardaki darbeci askerler saat 03.00 sıralarında yakalandı. 

Tuzla ilçesi Orhanlı gişeleri üzerinde meydana gelen olaylarda da Ozan İhtimam, Mustafa Direkli, Yalçın Ortan, Fazilet Diker, İhsan Yıldız, Vahit Kaşçıoğlu şehit oldu.

Türk askeri direndi

Darbe zıddı olan askerler, 15 Temmuz’da darbecilere karşı direniş gösterdi. Hava Harp Akademisi Komutanlığı binasında darbe aksisi olduğu bilinen Hava Harp Akademisi öğrenci subaylarından Yüzbaşı Cihan Okur ile Üsteğmen Hüseyin Balık, darbe teşebbüsüne katılanlarca bina amfisinde rehin alınıp, silah ve telefonlarına el konuldu. Kemer ve bağcıkları çıkartılan Okur ve Balık’ın başlarına silahlı öğrenci subaylar dikildi.

Harp Akademileri Komutanlığı vazifesini yürüten Korgeneral Tahir Bekiroğlu, Harp Akademileri Komutanlığı alanındaki konutunda, darbeci askerlerce Hadımköy Askeri Cezaevi’ne götürüldü. Bekiroğlu, sabah saatlerine kadar tutulduğu cezaevinden darbe teşebbüsünün başarısız olması üzerine hür kaldı.

Deniz Harp Okulu Komutanlığı vazifesini yürüten Tümamiral Mesut Özel, karargaha gitmek için bindiği araçta ağzı bantlandı ve ellerine plastik kelepçe takılarak Maltepe Askeri Cezaevi’ne götürüldü. Burada tutulan Özel, darbe teşebbüsünün başarısız olması üzerine özgür kaldı.

Deniz Harp Akademisi Kumandanı Tuğamiral Tayyar Ertem ve 1. Ordu Kumandanı Orgeneral Ümit Dündar da kaçırılmaya teşebbüs edildi lakin darbeci askerler bunda başarılı olamadı. Ertem’in konutuna zorla girilerek arama yapıldı.

66. Zırhlı Tugayında, Piyade Kurmay Albay ve arkadaşları kahramanca bir direniş gösterdi. 47 yaşındaki Piyade Kurmay Albay Sait Ertürk, darbe teşebbüsünü öğrenince devre arkadaşlarıyla bağlantıya geçti. Meskeninde arkadaşı Kartaltepe Kışlası Kumandanı Piyade Albay Davut Ala ve bir astsubayla buluşarak değerlendirmelerde bulundu. Toplantı sonunda Ertürk’ün iki yıl evvel misyon yaptığı 66. Zırhlı Tugay Komutanlığı’nın darbeye dayanağının engellenmesine karar verildi.

Ertürk, arkadaşı Piyade Albay Davut Ala ile 66. Zırhlı Tugayında verdiği gayretle İstanbul için kilit rol oynayarak, tugayın darbe teşebbüsüne dayanağını engelledi. İki kumandan, yanlarına aldıkları üç polis ve üç uzman çavuşla kurdukları iki timle, tankların, silahların ve askerlerin dışarı çıkmasını engelleyerek tugay içindeki hareketlenmeyi durdurdu.

Tugayın darbeye iştirakini engelleyen Sait Ertürk, tek kurşunla şehit düşerken, Kartaltepe Kışlası Kumandanı Piyade Albay Davut Ala ise bedenine 7 mermi isabet etmesi sonucu yaralandı. Ertürk’ün buyruğundaki askerlerden biri olan Uzman Çavuş Halit Yaşar Mine ile polis memuru Serdar Gökbayrak da burada şehit oldu.

Medya darbeye karşı çıktı

FETÖ’nün 15 Temmuz’daki kanlı darbe teşebbüsünde darbeci askerlerin gayesindeki en değerli adreslerden birisi de basın yayın organları oldu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın CNN Türk’e “FaceTime” üzerinden bağlanarak halkı sokağa davet etmesi üzerine darbeci askerler harekete geçti. Darbecilerin kurduğu “WhatsApp” kümesinde, “Bu TV’lerin susturulması gerekiyor”, “Çamlıca’daki antenlere müdahale edilmeli”, “Çamlıca Zirvesi’ni gören tanklar antenleri vursunlar”, “NTV için takım gitti, Selimiye’ye hava aracı olursa medyaya müdahale edecek takım var” üzere paylaşımlarda bulunuldu. 

CNN Türk, Kanal D ve Hürriyet binalarının işgal edilerek yayının kesilmesine karar verildi. Bu maksatla darbeci albay Ahmet Zeki Gerehan, CNN Türk binasının boşaltılması ve yayının kesilmesi buyruğunu verdi. Erlere bir binaya gidileceği, 2-3 kişi alınarak çıkılacağı söylenerek, üstlerine gelen olursa ayağına, daha da yaklaşan olursa üstüne hakikat ateş etmeleri emredildi. Helikoptere binen 14 darbeci asker, saat 03.10 sıralarında Doğan Medya Center’in açık otoparkına indi. Yüzbaşılar Erdal Şeker, Süleyman Ahmet Kaya ve Mehmet Akif Aslan, inişten sonra ellerindeki uzun namlulu silahlarla havaya ateş açarak, “Genelkurmay idareye el koydu, asker idareye el koydu.” diye bağırdı. 

Doğan Medya çalışanlarının kapıları kapatmaya çalışması üzerine darbeciler silah çekerek, “Kapıyı açın, yoksa vururum.” tehdidinde bulundu. Görevlilerin kapıyı açmak zorunda kalması üzerine tüm askerler buradan giriş yaptı. Askerlerden bir küme Hürriyet, öteki küme da CNN Türk binası girişine yöneldi. 

Hürriyet’te akıllı kapının kepenklerinin kapalı olması üzerine içeriye giremeyen darbeciler ile vazifeliler ortasında tartışma yaşandı. Askerler, vazifelilerden ikisini yere yatırarak, “Bu kapı açılmazsa sizi öldüreceğiz.” halinde tehdit etti. Tehdit üzerine kapılar açılırken, yere yatırılan vazifeliler için erlere “Kıpırdarlarsa vurun.” talimatı verildi. 

Askerler, “Herkes insin, vururuz.” diye bağırdı. Darbeciler en alt katta bulunduğu sırada Hürriyet Daily News Genel Yayın Direktörü Murat Uzman, telefonla onları kaydetmeye başladı. Bu durumu gören darbeci askerler, silahlarını Yetkin’in bulunduğu yere gerçek çevirerek çekim yapmamasını söyledi.

Askerler bina çalışanını lobide topladı ve silahlarını üzerlerine doğrulttu. Uzman, darbeci askerlerden Süleyman Ahmet Kaya’nın yanına giderek, askerlerin silahlarını indirmelerini istedi. Gazeteci ve silahsız olduklarını, kimseye ziyan veremeyeceklerini söyleyen Ehil, darbecilere buraya neden ve ne hakla geldiklerini sordu. Süleyman Ahmet Kaya ise “Darbe var, idareye el koyduk.” karşılığını verdi. Yetkin’in, ne hakla el koyduklarını sorması üzerine de Kaya “Böyle buyruk aldım.” karşılığını verdi. Kimden buyruk aldığı sorduğunda Kaya, “Kimden buyruk aldığımın bir kıymeti yok.” karşılığını verdi. 

Kaya, devamında erlere de “Haydi katları boşaltın, yayını kesin.” biçiminde buyruk verdi. Ehil, “Burası gazete, burada yayın yapılmıyor, siz darbe yapıyorsunuz. Bırakın biz de gazetemizi çıkaralım, haberimizi yapalım.” deyince Kaya, “Hayır, binayı boşaltıyoruz.” sözünü kullandı. Uzman, Kaya’ya, cumhurbaşkanı, başbakan ve kumandanların hareketin buyruk komuta zinciri dışında olduğunu, kendisine ve mesleğine yazık ettiğini, ileride askerlerin kurtulabileceğini lakin kendisini burada yaktığını söyledi. Bu diyalog sırasında erler katlara çıkarak işçisi lobiye indirmeye başladı. 

Kaya yaptığı telefon görüşmesi sonrasında erlere dönerek, “Yanlış bir hareket görürseniz acımayın vurun” halinde buyruk verdi. Bu buyruk üzerine erler silahlarını yine topladıkları çalışana doğrulttu. Şüpheliler, yemekhane kısmındaki bir odada yaklaşık 10 dakika tuttukları çalışanı, Kaya’nın buyruğu üzerine bina dışına çıkarmaya çalıştı. 

Darbeciler, Hürriyet giriş kapısı önünde bekledikleri sırada güvenlik müdürü olarak misyon yapan ve bu basamağa kadar CNN Türk ve Kanal D binasında başka askerlerle muhatap olan Hüseyin Ulaş, Hürriyet’te bulunan işçiden haber alamayınca bina önüne geldi. Ulaş’ı gören askerler, “Gel buraya, dur.” formunda bağırdı. Hüseyin Ulaş’ın geri dönmesi üzerine gerisinden iki el ateş açıldı. Ulaş, olay yerinden uzaklaşarak, Hürriyet binasında askerlerin olduğunu polis takımlarına bildirdi. 

Bağcılar Emniyet Müdürlüğünden polislerle darbe teşebbüsünü engellemek isteyen vatandaşlar da Doğan Medya Center’e gelmeye başladı.

Polis memurları ve vatandaşların geldiğini gören darbeci yüzbaşı Süleyman Ahmet Kaya, erlere bina çalışanını üst kata çıkararak hür bırakmaları buyruğunu vermek zorunda kaldı. Bina işçisi hür bırakıldıktan sonra Kaya, erleri Hürriyet binasının giriş kapısındaki çalılık alanda üçerli olarak mevzilendirdi. Kaya polis memurlarına, “Mühimmatımız var, çatışırız.” biçiminde bağırdı. Polislerin megafonla yaptıkları “Teslim olun” davetlerinin akabinde Kaya, polis memurlarına ve toplanarak reaksiyon gösteren vatandaşlara ateş açtı. Burada Vedat Bağcerci isimli vatandaş şehit oldu. 

Askerlerle polis memurları ortasında çatışma yaşanırken, Binbaşı Mehmet Türk’ün komutasındaki 17 kişi, saat 04.00 sıralarında dayanak gayesiyle helikopterle Doğan Medya Center’a intikal etti. Helikopter, Doğan Medya Center üzerinde iniş için alçalmaya başlarken darbeciler, polislere ve vatandaşlara ateş açtı. Paleti çatıya değen helikopter, polis memurlarının fedakarca çabası sonucu Topkule Kışlası’na dönmek zorunda kaldı. 

Polis memurlarının ağır atışı ve gaz bombası kullanması nedeniyle darbeci askerler bina içine kaçtı. Polisler, askerleri bina içerisinde aramaya başladı. “Teslim olun” davetine uymayan Kaya, ayağından vuruldu. Başka askerler de polis memurlarınca teslim alındı. 

Darbeci askerlerden yüzbaşılar Erdal Şeker ve Mehmet Akif Aslan ile 5 er, CNN Türk ve Kanal D’nin bulunduğu binaya yöneldi. Darbeciler, stüdyo giriş kapısının önüne geldiklerinde burada çalışan Önal Yılmaz ile karşılaştı. Darbecilerden Erdal Şeker, Yılmaz’a sorumlunun kim olduğunu sordu. Yılmaz sorumlunun kendisi olduğunu söyleyince Şeker, “Sıkıyönetim ilan edildi, yayını kesmeye geldik.” formunda beyanda bulundu.

Şeker giriş kapısına geldiğinde “Yayını kesin, bu darbedir, herkes dışarı çıksın.” diye bağırdı. Darbeci askerler, giriş kapısı önünde CNN Türk yöneticilerinden Ali İtimat, haber spikeri Ahu Özyurt, kameraman Ahmet Akpolat ve güvenlik müdürü Hüseyin Ulaş ile karşılaştı. Akpolat kamera ile yayına başladığında Ali İtimat, Şeker’e ne hedefle geldiklerini sordu. Erdal Şeker, yayını kesmek için geldiklerini, bu emelle buyruk aldıklarını, kimse ile konuşmayacaklarını söyleyerek, dışarı çıkmalarını istedi. Ardından askerler CNN Türk binasına girdi. “Engel olmayın, ateş ederiz.” biçiminde tehditte bulunan darbeciler, yayının kesilmesini ve herkesin binayı boşaltmasını istedi. 

Ulaş, Şeker ve öbür şüphelilere, yaptıklarının anayasal bir cürüm olduğunu, yetkililerin bu bahisle ilgili açıklama yaptıklarını bildirdi. Şeker ise “Dinlemek yok.” diyerek erlere buyruk verdi. Darbeci askerler, yayın odasının bu katta olmadığını anladıklarında ikinci kata çıktı. Darbeciler, merdivenlerde “Boşaltın, yayını durdurun.” halinde bağırdıkları sırada Kanal D Haber Genel Yayın Direktörü Süleyman Sarılar ile karşılaştı. Sarılar askerlere neden geldiklerini, ellerinde yazılı bir buyruk olup olmadığını sorduğunda Erdal Şeker, Ordu Kumandanının buyruğu olduğunu söyledi. Sarılar, Ordu Kumandanının açıklamasını yayınladıklarını belirtince de “Karıştırma, çekil.” diyerek karşılık verdi. 

Kameraman Ahmet Akpolat’ın tekrar kamerayla çekim yaptığının görülmesi üzerine Erdal Şeker, “Ver o kamerayı.” diye bağırıp üzerine yürüdü. Yaşanan arbedede Şeker, Akpolat’ın boğazına sarıldı, tüfeğin dipçiğini kaldırarak “Ver, yoksa vururum.” biçiminde tehditte bulundu. Şeker elini tabancasına atarak Sarılar’a, “Vururum seni.” dedi. Tehditler sonucunda Akpolat hafıza kartını Şeker’e vermek zorunda kaldı. 

Akabinde darbeci askerler, Kanal D Haber Merkezi ve CNN Türk stüdyosunun bulunduğu üçüncü kata çıktı. Darbeciler burada da daima “Yayını kesin.” formunda bağırdı. Şeker de Sarılar’a elektriği kesmesini söyledi. 

Tartışma sırasında darbeci askerlerden Mehmet Akif Aslan, tabancasıyla bir el havaya ateş etti. Askerler, CNN Türk canlı yayınının yapıldığı üçüncü kata çıktıklarında çalışanlar haber merkezi girişine set çekerek, onlara mani olmaya çalıştı. Bu sırada spiker Başak Şengül’e, canlı yayına devam etmesi CNN Türk Genel Müdürü Erdoğan Aktaş tarafından bildirildi. 

Nedim Şener de darbeci askerlerin çıkmasını istedi. Mehmet Akif Aslan, Şener’e silah doğrultarak “Çık buradan, vururuz seni.” tehdidinde bulundu. Ayrıyeten er Ferdi Irmak da Şener’i, “Aşağı in, vururuz.” diyerek tehdit etti. 

Giriş katına inen Şener, kapıyı açarak darbe teşebbüsünü engellemeye gelen vatandaşların binaya girişini sağladı. Darbecilerin silah doğrulttuğu Erdoğan Aktaş, hiçbir formda yayını kesmeyeceklerini söyledi. Darbeci askerler ise aldıkları buyruğu uygulamak zorunda olduklarını belirtti. Aktaş, savunmasız olmaları münasebetiyle mecburen binayı terk edeceklerini tabir etti. Erdoğan Aktaş, işçiden de binayı boşaltmalarını istedi. 

Rejiye gelen darbeci askerler, direktör Tunca Pak’a binayı terk etmelerini söyledi. Pak da rejiyi boşaltırken canlı yayında olan Başak Şengül’e, askerlerin rejide olduğunu ve rejiyi boşalttıklarını kulaklıkla bildirdi. Şengül, darbeci askerlerin geldiğini ileterek canlı yayına devam etti. Bu sırada erlerden Ferdi Irmak, stüdyoya girerek Şengül’den oradan ayrılmasını istedi. Şengül de canlı yayını terk etmek zorunda kaldı. Tunca Pak, ayrılmadan evvel Erdoğan Aktaş’a telsiz mikrofonu verdi, yayının devam etmesi ismine faal olan tüm mikrofonların sesini açarak stüdyoyu gören genel kamerayı da çıkışa vererek canlı yayın imajını bu noktada sabitleyip rejiyi terk etti. Bunun üzerine askerler, canlı yayının kesildiği kanaatine vardı. 

Vatandaşların ve polis gruplarının binaya girmesinin akabinde “teslim olun” davetleri karşısında Erdal Şeker, “Silahlarımızı vermeyeceğiz, bize destek kuvvet gelecek, kalabalıkla birlikte burayı boşaltın.” halinde karşılık verdi. Polis grubunun ve vatandaşların çabaları sonucunda darbeciler gözaltına alındı. 

TRT Ulus Yerleşkesi binasının işgali 

Kara Harp Akademisinde yapılan toplantıda görevlendirilen bir küme darbeci asker, saat 21.00-21.30 sıralarında silahlı ve tam teçhizatlı olarak yola çıktı. Askerler zırhlı araçlarla saat 22.30’a hakikat TRT Ulus Yerleşkesi’ne ulaştı. Kapıdaki güvenlik görevlilerine, “Terör tehdidi var, binayı hızla boşaltın.” diyen darbeci askerler binaya dağıtıldı. Darbeciler içerideki yaklaşık 40 kadar TRT çalışanına telefonlarını bıraktırarak binayı boşalttı. İç aydınlatmaları kapatan darbeci askerlerden Binbaşı Yüksel Demir, alay kumandanı Müslüm Kaya’yı aradı ve binanın denetiminin ele geçirildiğini bildirdi. 

Darbeci askerlere binada beklenmesi talimatı verildi. Saat 22.30 sıralarında TRT binası bahçesine 10 kadar asker, helikopterle indi. Darbeciler, TRT Arapça kısmına girdi.

Bu ortada dışarıda vatandaşlar toplanmaya başladı. Vatandaşların dağılması için havaya ateş açıldı. Binbaşı Yüksel Demir’in telefonuna saat 05.00 sıralarında “RUN” yazan bir ileti geldi. Darbeci albay Hüseyin Ergezen’in de ortalarında bulunduğu 5 kişi buradan temin ettikleri sivil kıyafetleri giyerek saat 06.00 sıralarında uzun namlulu silahlarını bırakarak olay yerinden kaçtı. Öteki darbeci askerler saat 07.45 sıralarında polis takımlarına silahlarını vererek teslim oldu.

Hasdal Kışlası 6. Motorlu Piyade Alayının eski kumandanı albay Müslüm Kaya ile yeni kumandanı Nebi Gazneli’nin şahsen organize ettiği ve talimatlarını verdiği olayda, Hasdal Kışlası’ndan çıkan bir küme darbeci asker 21.30-22.00 sıralarında Harbiye’deki TRT binasına geldi. 

Darbeciler, bina önündeki trafik polislerini silah tehdidiyle etkisiz hale getirip binaya girerek güvenlik görevlilerine “Bomba ihbarı var.” biçiminde beyanda bulunarak burayı ele geçirdi. Olay yerine gelen polis takımlarına ateş açan darbeciler Şişli Emniyet Müdürü Melih Ekici’yi gözünden yaraladı. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın davetiyle sokağa çıkan vatandaşlar, TRT binası önünde toplanmaya başladı. Darbeciler, vatandaşların kendilerine reaksiyon göstermesi üzerine havaya ateş açtı. Dağılmamaları üzerine vatandaşların ve buraya gelen polislerin üzerine ateş açan darbeciler, Fahrettin Yavuz ve Murat Demirci ile 2 yıldır İstanbul’da yaşayan Faslı Jaouad Merroune’yi vurarak şehit etti. Vatandaşlardan 48’i de çeşitli yerlerinden yaralandı. Darbeci askerler, polis takımlarının “teslim olun” davetine ateşle karşılık verdi. Darbe teşebbüsünün başarısız olduğunu anlayan askerler daha sonra teslim oldu. 

Digitürk’ün işgali 

Vodafone Arena Stadı’na helikopterle inen darbeci 43 asker ve 3 sivil teknik işçi, albay Hamdi Acar ve binbaşı Ali Akkaş önderliğinde toplandı. 

Stat kapılarını zorlayarak açan darbeciler, Digitürk binasını işgal maksadıyla dışarı çıktı. Yoldan geçen İETT otobüsünü havaya ateş açarak durduran darbeci askerler, otobüse binerek Digitürk binasına yakın bir noktada indi. Yürüyerek Digitürk binasına giren darbeciler, burayı işgal etti. Yayını durdurma hedefiyle faaliyette bulunan darbeci askerler, yayını kesemedi. Darbeci binbaşı Akkaş, yayın kesilmeyince içerideki aygıtlara ateş etti. Polislerin gelmesi üzerine yapılan müzakerelerle darbeci askerler teslim oldu.

66. Mekanize Piyade Tugay Komutanlığından o gün çıkış yapan kimi darbeci askerler de A Haber’e baskın gerçekleştirmeye yönelik harekette bulunmak amacıyla hareket etti. Lakin yolda trafiğin ağır olması, halkın darbe teşebbüsü aksiyonlarına yönelik yansısı nedeniyle darbeci askerler, Seyrantepe’deki Türk Telekom Arena yakınlarına kadar gelmelerine rağmen daha fazla ilerleyemedi. Askerler, zorla durdurdukları bir otobüsle tekrar Topkule Kışlası’na döndü.

Cumhurbaşkanlığından, “Tehlike şimdi geçmiş değil. Millet sokaklarda olduğu ve vatanına sahip çıktığı surece darbeci hainler bu aziz millete diz çöktüremeyecek.” formunda açıklama yapıldı. 

İstanbul Valisi Vasip Şahin de 05.55 sıralarında bir televizyon kanalında, İstanbul ve Ankara’da FETÖ’nün darbe teşebbüsüne ait “Devlet duruma hakimdir. Birtakım kandırılmış, ihanet şebekeleri içerisinde bulunmuş olanların emellerine ulaşmaları mümkün değil.” tabirlerini kullandı.

İzmir’de hareketli dakikalar 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a Marmaris’te kaldığı otelde suikast planlayan Özel Kuvvetler, Sualtı Taarruz (SAT) ve Muharebe Arama Kurtarma’dan (MAK) askerlerin bulunduğu suikast timi, “yurtta sulh konseyi” üyesi darbeci tuğgeneral Gökhan Şahin Sönmezateş’in öncülüğünde 15 Temmuz’da Çiğli’deki 2. Ana Jet Üs Komutanlığında toplandı.

Suikast için üsten havalanan 3 helikopter, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Marmaris’te konakladığı otelden ayrılmasından kısa müddet sonra bölgeye ulaştı.

Helikopterlerden ateş açan ve bir müddet otel üzerinde havada kaldıktan sonra inen maskeli ve ağır silahlar taşıyan darbeci askerler, Cumhurbaşkanlığı müdafaa polisi Mehmet Çetin ve polis memuru Nedip Cengiz Eker’i şehit etti, 10 kişiyi yaraladı. Buradaki çatışma sabah saatlerine kadar sürdü. Çatışma sonrası İçmeler mevkisinde ormanlık alana kaçan darbeci askerlerden 36’sı 17 gün boyunca hava ve karadan yürütülen operasyonda kümeler halinde yakalandı.

“Çiğli üs imamı” olarak anılan ve kimi generallerin yaverlerinin atamasında faal rol oynadığı, generalin “Paşa” dediği eski başçavuş Zekeriya Kuzu, 25 Temmuz 2016’da Marmaris-Muğla karayolunda, beraberindeki darbeci askerlerle saklandıkları menfezde yakalandı. 

Suikast timindeki eski yüzbaşı Burkay Karatepe, “suikast timi”nin tek firarisi olarak hala aranıyor.

Başyaver de İzmir’e geldi

Foça Amfibi Deniz Piyade Tugay Komutanlığında vazifeli Tümamiral Aydın Sevimli ile konuğu Tümamiral Hasan Nihat Doğan’ı derdest eden darbeci askerler, iki generali Çiğli 2. Ana Jet Üssü Komutanlığına getirdi. Kumandanlar, 16 Temmuz’da kurtarıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın eski başyaveri Ali Yazıcı ile eski Hava Kuvvetleri Komutanlığı Kurmay Lideri Korgeneral Hasan Hüseyin Demirarslan’ın da darbe gecesi bu üste oldukları tespit edildi.

Çiğli 2. Ana Jet Üssü’ne başyaver Ali Yazıcı’yı taşıyan Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreterliği ismine kayıtlı 06 FY 8355 plakalı araba, 00.05 sıralarında gelirken aracın 16 Temmuz 11.27’de nizamiyeden çıktığı belirlendi.

Eski Korgeneral Hasan Hüseyin Demirarslan’ın da saat 03.00’e kadar burada olduğu saptandı.

Bu ortada, Ege Ordusu Komutanlığını ele geçirmeye çalışan darbeci askerler de komutanlıktaki darbe zıddı askerler tarafından bertaraf edildi.

Ege Ordusu Kumandanı Orgeneral Abdullah Recep’in derdest edilmesini isteyen “Yurtta sulh konseyi”nce Manisa ve İzmir’de kelamda “Sıkıyönetim komutanı” ilan edilen eski Ege Ordusu Komutanlığı Kurmay Lideri Tümgeneral Memduh Hakbilen de darbe karşıtlarınca gözaltına alındı.

Bornova Jandarma Komando Tugayı’nda zırhlı araçlar, silah ve mühimmatları almak isteyen darbecileri ise periyodun Tugay Kumandanı Semih Okyar’ın buyruğuyla anahtarları saklayan er Emre Mesken engelledi.

Denizli ve Aydın’da da askeri hareketlilik

FETÖ’nün darbe teşebbüsü sırasında Denizli’deki 11. Komando Tugay Komutanlığı ile Aydın’ın Söke ilçesindeki 11. Komando Tugay Kumandan Yardımcılığında vazifeli 550 asker, Çardak Havaalanı’ndan askeri nakliye uçaklarıyla Ankara’ya götürülmek istendi.

Kayseri 12. Hava Ulaştırma Üs Komutanlığından havalanan kargo uçaklarının Çardak Havaalanı’na inişine müsaade verilmemesi üzerine bir müddet havada bekleyen iki uçak, pistin ışıklarının karartılması ve iş makineleriyle kapatılması üzerine iniş gerçekleştiremedi.

Çardak ilçesinde havalimanı yolunda toplanan vatandaşlar da darbeci askerleri engellemeye çalıştı, bir bayan da askerin elinden aracın anahtarını aldı. Darbeci askerler, sabaha karşı polis ve jandarma tarafından gözaltına alındı.

Havalimanında sivil elbise giyerek kaçan eski 11. Komando Tugay Komutanlığı Kurmay Lideri Yarbay Fahrettin Demir hala aranıyor.

Malatya’da yaşananlar

Darbe teşebbüsü gecesi Malatya 2. Ordu Komutanlığına giden devrin Malatya Valisi Mustafa Toprak’a nizamiyede vazifeli yüzbaşı ve askerler silah doğrulttu. Silahlarını çeken askerler, Vali Toprak’ı içeriye almadı.

Altay Kışlası’nda bulunan İstihkam Alayı’ndan iki zırhlı işçi taşıyıcı 2. Ordu Komutanlığına dayanak vermek için birliğinden çıkarken bunlardan biri Ulusal Egemenlik Caddesi Alt Kavşağı yakınlarında arızalandı. Vatandaşlar tarafından linç edilmek isteyen askerler polis tarafından gözaltına alındı. Zırhlı araçlardan başkası ise etrafa rastgele ateş etti, araçlara ziyan verdi. Ordu komutanlığının duvarını yıkan lakin içeriye giriş yapamayan zırhlı araçtaki darbeci asker vurularak yakalandı.

Vatandaşlar darbeye direnmek için ordu komutanlığı önünde toplanırken Malatya Büyükşehir Belediyesine ilişkin kamyon ve iş makineleri de kışladan zırhlı araçların çıkışına mani olmak için barikat oluşturdu. Araçlardan birinin üzerine çıkan darbe tersi Enes Gün, kışladan açılan ateşle yaralandı.

Karargahdaki bir odadan nizamiye önündekilere ateş açan darbeci askerlerden kurmay binbaşı Fatih Kılınç ise karşı ateş sonucu meyyit ele geçirildi.

Bu ortada, Malatya Büyükşehir Belediyesine ilişkin iş makineleri ve araçlar 7. Ana Jet Üssündeki uçak ve jetlerin kalkışını engelledi. 

Sabaha karşı 03.18’de 2. Ordu bünyesindeki bütün birliklerin kışlalarında bulunduğunu ve buyruk komuta zinciri dışında bir faaliyet içerisinde olmadığını bildiren 2. Ordu Kumandanı Orgeneral Adem Huduti ve beraberindeki kumandanlar gözaltına alındı. Darbe teşebbüsünün akabinde gözaltına alınan muvazzaf askerler ortasındaki en yüksek rütbeli isim olan Huduti, çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.

Sakarya’daki olaylar

Sakarya’da ise Zırhlı İşçi Taşıyıcı ve askeri araçlarla valiliği kuşatan askerler ile darbeye direnen vatandaşlar ortasında arbede yaşandı. Arbedede bir gazetecinin de ortalarında bulunduğu 19 kişi, askerlerin silahından çıkan kurşunlarla yaralandı.

Askeri araçları ele geçiren vatandaşlar, askerlerin silahına da el koydu. Vatandaşlar, Sakarya Valiliği içerisindeki darbeci askerleri durdurmak için de valiliğe girmeye çalıştı. Vatandaşlara karşı koyamayan darbeci askerler, silahlarını bırakarak polise teslim oldu.

Sakarya Büyükşehir Belediyesine ilişkin iş makineleri ve araçlar da kışlaların kapısına çekilerek tank ve askeri araçların çıkışını engelledi. 

Darbeci askerler, Gölcük Donanma Komutanlığı önünde toplanan vatandaşlar ve emniyet görevlilerini uzaklaştırmak için ateş etti.

Darbeci askerlerin buyruğuna uymadıkları için gözaltına alınan devrin Harp Filosu Kumandanı Tümamiral Ahmet İskender Yıldırım ve eski Donanma Kumandanı Kurmay Lideri Tuğamiral Yalçın Payal, cezaevi aracıyla İstanbul’a götürülürken Gebze ilçesinde polis ve halk, aracın yolunu keserek amiralleri kurtardı.

Savaş gemileri seyre çıkarıldı

Donanma Komutanlığındaki savaş gemileri seyre çıkarıldı. Gemi kumandanları “limana geri dönün” davetlerine karşın buyrukları dinlemedi.

Eski Donanma Kumandanı emekli Oramiral Veysel Kösele ve Komodor (amiral yetkileriyle donatılmış komutan) Kurmay Albay Levent Kerim Uça, Yavuz Fırkateyni’nde alıkonuldu.

Salihreis Gemisi Kumandanı olan fakat o gece kaldırdığı Kemalreis’e komuta eden Yarbay Arif Çırtlık’ın buyruğu ile darbeye takviye vermek emeliyle top atışı yaptırıldı.

Öte yandan, üssün kapıları ise belediyeye ilişkin iş makineleriyle kapatıldı. Harekat Kumandanı Deniz Kurmay Albay Ömer Faruk Gülbahçe’nin buyruğuyla askerler silahlandırılarak, içtima alanında bekletildi. Devriye atılarak, kapıdaki sivillere askerler silah doğrulttu lakin halkın dağılmaması üzerine geri çekildi.

Diyarbakır’da F-16’ları gasbettiler

FETÖ’nün darbe teşebbüsünü gerçekleştirdiği gece Diyarbakır 8. Ana Jet Üssü’nden 8 kuşkulu, 6 F-16 savaş uçağını gasbetti.

Gaspedilen uçakların Ankara’daki alçak uçuşlarda kullanıldığı, bunların daha sonra darbecilerin karargah üzere kullandığı Akıncı Hava Üssü’ne indirildiği tespit edildi.

Diyarbakır 8. Ana Jet Üssü’nden 15 Temmuz gecesi müsaadesiz uçak kaldırarak Ankara’ya giden darbeci tuğgeneral Semih Terzi, teşebbüsün seyrini değiştiren şehit Astsubay Ömer Halisdemir tarafından öldürüldü.

Şırnak’ın Cizre ilçesinde TOMA ve zırhlı araçlarla yolları kapatan polis grupları, içerisinde eski Şırnak Çakırsöğüt Jandarma Komando Tugay Kumandanı Tuğgeneral Ali Osman Gürcan’ın da içinde bulunduğu zırhlı araçların geçişini engelledi.

Siirt Valiliğini ablukaya almaya çalışan, ortalarında eski Siirt 3. Komando Tugay Kumandanı Tuğgeneral Ahmet Şimşek’in de bulunduğu birtakım kumandanlar tutuklandı.

Dönemin Van Jandarma Asayiş Kumandanı İsmail Metin Temel’e suikast düzenlemek isteyen darbeci askerler de darbe aksisi askerler tarafından püskürtüldü.

Yakalanan birinci asker Bursa’da

Darbe teşebbüsü gecesi Bursa Garnizon Komutanlığında misyonlu bir uzman çavuş, ülke idaresine el konulduğunu ve kelamda “Bursa Sıkıyönetim Komutanlığı”na Vilayet Jandarma Kumandanı Albay Yurdakul Akkuş’un atandığını içeren korsan bildiriyi Garnizon Kumandanı Tümgeneral Seyfullah Saldık’ın yanına giderek verdi. Yurdakul Akkuş tarafından gönderildiği tez edilen bu uzman çavuşu yumruklayan Tümgeneral Saldık, komutanlık kapısına gelen Akkuş’u da darbeyle ilgili bir teşebbüste bulunmaması konusunda uyardı ve durumu Bursa Cumhuriyet Başsavcılığına bildirdi. 

Akkuş hakkında çabucak gözaltı kararı çıkarıldı. Saat 01.00 sıralarında yakalanan Akkuş, Türkiye’deki darbeci subaylar ortasında birinci gözaltına alınan kişi oldu.

Çankırı’da, 15 Temmuz gecesi 28. Mekanize Piyade Tugay Kumandan Yardımcılığına inen birtakım helikopterlere cephane yüklenerek darbecilere gönderildiği tez edildi.

Darbe teşebbüsünün akabinde ortadan kaybolan Çankırı Garnizon Kumandanı İstihbarat Kurmay Albay Yusuf Bayazıt, bir müddet sonra Eskişehir’de saklandığı yerde yakalanarak Çankırı’ya getirildi. 

İncirlik önünde polis ile askerler karşı karşıya geldi

İncirlik 10. Tanker Üs Komutanlığından havalanan 3 tanker uçağı, darbecilerin kullandığı F-16’lara havada 20’den fazla yakıt ikmali yaptı. 

10. Tanker Üs Komutanlığı giriş nizamiyesinde tedbir alan polisler ile darbeci askerler ortasında gerginlik yaşandı. Eski Binbaşı Osman Tunahan Berk ve Üsteğmen Hasan Şahna, sivil bir araçla nizamiyeden ayrılmak isterken kendilerini durduran polise uzun namlulu silahları doğrulttu. Eski Üs Kumandanı tuğgeneral Bekir Ercan Van da darbeci iki subayın üsten çıkabilmesi için polisle tartıştı ve bir manga askeri nizamiyeye çağırdı.

Diğer vilayetlerde yaşananlar

Mersin’de darbe teşebbüsü sırasında eski Deniz Kuvvetleri Akdeniz Bölge Kumandanı tuğamiral Nejat Atilla Demirhan, eski 3. sınıf emniyet müdürü Hasan Basri Dağdelen’in telsizini alıp kelamda sıkıyönetim bildirisini okumaya çalıştı ve bu polisler tarafından engellendi. Demirhan ve Dağdelen, darbe teşebbüsünün sabahında yakalandı.

Hatay 2. Hudut Alay Komutanlığında 15 Temmuz’da yapılan sancak ve periyot teslim merasimine katılan tam teçhizatlı askerler, merasimin akabinde hudut birliklerine gönderilmedi. Ortalarında eski 39. Mekanize Piyade Tugay Kumandanı Tuğgeneral Hasan Polat’ın da bulunduğu 45 kişi gözaltına alındı.

Ardahan’da 25. Hudut Tugay Komutanlığına bağlı askerler, valilik, belediye, emniyet ve Türk Telekom üzere kurumları işgal etmek isterken vatandaşların sokağa inmesiyle kışlaya döndü.

Tunceli’nin Hozat ilçesindeki 51. Motorlu Tugay Komutanlığı ve Pertek ilçesindeki 1. Motorlu Piyade Tabur Komutanlığındaki tank ve zırhlı araçlara mühimmat yüklendiği ve Elazığ’ı işgal edecekleri bilgisini periyodun Tunceli Valisi Osman Kaymak öğrendi. Kaymak’ın talimatıyla Keban Baraj Gölü üzerinde yük taşıyan feribotların anahtarlarına el konulmasıyla darbecilerin planları boşa çıktı.

Kars’ta valilik ve emniyet müdürlüğünü kuşatmaya giden tanklara halk müdahale etti, vatandaşlar askerlerin silahlarını aldı.

Iğdır’da darbecilerin kelamda atama listesinde ismi “sıkıyönetim komutanı” olarak geçen 5. Hudut Alay Kumandanı Kurmay Albay Ekrem Küçükbeber’in de ortalarında bulunduğu askerler valiliğe geldi. Askerler, vatandaşların valilik önünde toplanmasıyla birliklerine döndü.

Kayseri’de konuşlu 12. Hava Ulaştırma Ana Üs Komutanlığından havalanan 8 nakliye uçağı ile Şırnak’tan bin, Siirt’ten 600 ve Denizli’nin Çardak ilçesinden 550 askerin Ankara’ya taşınması için hazırlık yapıldı. Türkiye’nin farklı bölgelerinde uçan ve Ankara semalarına yönlendirilen uçaklardan biri Kayseri, başkaları Malatya’ya indirildi.

Uçaklardan birinin, terörle çabada savaş uçaklarının vuracağı noktaların tespiti için kullanılan “gören” uçuşu vazifesiyle kalkışa hazırlandığı ve uçağa Ankara’daki Gölbaşı Özel Harekat Daire Başkanlığının koordinatlarının verildiği belirlendi.

Edirne’nin Karaağaç Mahallesi’ndeki birliklerden çıkış yapan işçi zırhlı taşıyıcılar ve tanklar, emniyetin Meriç Köprüsü’nü araçlarla kapatması üzerine geçemedi. Tıpkı ırmak güzergahı üzerindeki Süvari Köprüsü’ne giden darbeci askerler, kamyon ve araçlarla kapatılan köprüden geçemeyince kent merkezine ulaşamadı. Sabaha karşı da askeri araçlar tekrar sokağa çıkmak istedi lakin halkın direnişi sayesinde emellerine ulaşamadı.

Kırklareli’nden zırhlı araçlarla İstanbul’a gitmeye çalışan darbeci askerlerin ilerlemesini ulusal iradeye sahip çıkan vatandaşlar önledi. Otoban gişelerinde tank ve askeri araçları durduran vatandaşlar, yola patates çuvalları, motosikletler ve araçlarını koyarak darbecileri engelledi.

Demokrasi kazandı

Dönemin Başbakanı Binali Yıldırım, 16 Temmuz’da saat 12.57’de Çankaya Köşkü’nde yaptığı açıklamayla hain darbe teşebbüsünün bastırıldığını duyurdu.

Darbe teşebbüsüne karşı ülkenin her köşesinde Türk milletince gösterilen direniş ve kararlı duruş, “demokrasinin zaferi, milletin büyük destanı” olarak tarihteki yerini aldı.

 

ANADOLU AJANSI

Başa dön tuşu